Geoblog.pl    marcin954    Podróże    Studencka eskapada sprzed lat :-) (w przygotowaniu)    Świetnie zachowane stare miasto w historycznym mieście
1996

Świetnie zachowane stare miasto w historycznym mieście

Polska, Świdnica

Do Świdnicy dojechaliśmy z rana jakimś pekaesem z Sobótki. Było jeszcze dość wcześnie bo sklepy dopiero otwierały podwoje. Pamiętam ze szybko nabyliśmy jakieś pity co by zabić głoda i kolę (w drodze wyjątku, bo Krzychu to dalej pamięta: Świdnica i kola)

Na co warto zwrócić uwagę w Świdnicy? Na pewno na Stare Miasto które jest drugim co do wielkości tego typu obiektem na Dolnym Śląsku, poza tym na zabytki sakralne i przemysłowe. Po starówce trzeba się zdrowo nachodzić aby zobaczyć całość a było co oglądać - kolorowe fasady kamienic z XVII, arkady i wykusze, pozwalają poczuć się jakby się jakiś film oglądało. Świdnica jako miasto ma bardzo ciekawą historię, podobnie jak Wrocław i ślady tej historii widać w mieście - mam tu na myśli także czasy po drugiej wojnie światowej, kiedy to komuniści pobudowali kaszaniaste bloki pomiędzy zabytkowymi budynkami.

Miasto uniknęło zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej, potem nie przysłużyli mu się komuniści,ale szkody przez nich poczynione nie są tak wielkie aby zniszczyć urok tego miasta. Warto odnotować iż te tereny zostały przyłączone do Polski już w czasach Mieszka I w 990 roku, później w czasie rozbicia dzielnicowego Świdnica była głównym ośrodkiem silnego księstwa Świdnicko-Jaworskiego - w średniowieczu był to dobrze rozwinięty ośrodek kupiecki a świdnickie towary były znane w wielu miejscach w Europie. Później w 1526 r., przeszła wraz z całym Śląskiem pod władzę Habsburgów, następnie po wojnach śląskich miasto przeszło do Prus i zaczął się jego rozwój przemysłowy, co można poznać po kilku fabrykach zbudowanych w XVIII-XIX wieku i nadal obecnych w architekturze miasta.

Poza tym to donieśliśmy wrażenie że nie jest to typowe prowincjonalne miasteczko tylko że tam się coś dzieje. Tak jakoś nam się wydawało jak żeśmy zobaczyli że autobusy komunikacji miejskiej ze Świdnicy jeżdżą do Wałbrzycha. Dowiedzieliśmy się też że od kilku lat funkcjonowała tam lokalna telewizja. to oznaczało, ze nie jest prowincja odizolowania od świata.

Zasoby: 174 wpisy174 59 komentarzy59 1215 zdjęć1215 0 plików multimedialnych0

23.03.2018 - 26.03.2018